Davne 1892. njemački pisac Karl May dovršio je jedno od svojih najljepših i najpoznatijih djela, te na taj način započeo dugogodišnje prijateljstvo između Winnetoua i Old Shatterhanda. Knjiga je postala jednom od najprodavanijih u povijesti, likovi su korišteni i u još nekoliko djela Karla Maya, pa je bilo samo pitanje vremena kada će se pojaviti na velikom platnu i malim ekranima. Kako bi barem donekle prenijeli na platno nemjerljivu ljepotu pejzaža koje May opisuje u svome djelu, producenti su se dali u dugotrajnu potragu širom svijeta kako bi pronašli lokacije za snimanje filma.
Kristalno plavo jezero u Nacionalnom parku Plitvička jezera i impozantne stijene Nacionalnog parka Paklenica, prekrasni vodopadi u Nacionalnom parku Krka, mistični vrhovi koji se dižu iznad kanjona rijeke Zrmanje u Parku prirode Velebit, okolica Benkovca i Raštevića, rijeka
Cetina i Radmanove mlinice i okolica grada Vrlika … Rijetko gdje u svijetu ima toliko različitih prirodnih ljepota kao u maloj zemlji Hrvatskoj.
Zato i nije iznenađenje da su u 60-tim godinama prošlog stoljeća upravo te lokacije bile odabrane za snimanje filmova o legendarnom indijanskom poglavici. Mjesta snimanja su sačuvala ljepotu u svom originalnom obliku i predstavljaju najljepši krajolik naše prelijepe zemlje. Ta područja korištena su i još se uvijek koriste za snimanje mnogih hrvatskih i stranih filmova.
Winnetou pak i dalje živi u srcima mnogih svojih fanova koji su isprva pojedinačno počeli dolaziti u Hrvatsku kako bi i sami uživali u lokacijama na kojima je film snimljen. Potaknuta interesom turista Turistička zajednica općine Starigrad je u suradnji s Jadran filmom u Starigradu-Paklenici organizirala susrete ljubitelja Karla Maya. Manifestacija iz godine u godinu okuplja brojne poklonike Winnetoua, članove filmske ekipe (glumce, kaskadere, scenariste), autore knjige „Tragovima Winnetoua u Hrvatskoj“ i druge. Susreti se održavaju na originalnim filmskim lokacijama. To okupljanje preraslo je u turistički projekt „Tragovima Winnetoua“ u sklopu kojeg je i započeto postavljanje interpretacijskih panoa na mjesta snimanja, izrađena turistička karta s opisima mjesta snimanja, uređen info-punkt u Starigradu-Paklenici s dokumentarnom izložbom te nastavljeno održavanje istoimene manifestacije.
Tijekom te manifestacije organizirani su obilasci mjesta na kojima su se između 1962. i 1968. godine snimali filmovi o Winnetouu, u pratnji stručnog vodiča, zatim druženja s pojedinim članovima filmske ekipe, filmske projekcije i literarne večeri, jahanja i gađanje lukom i
strijelom, zabavni program u country stilu, odnosno večera na otvorenom uz logorsku vatru i country glazbu te upoznavanje sudionika s hrvatskom kulturnom baštinom.
Streličarski klub „Zadar“ kao partner Turističke zajednice Starigrada-Paklenice ove je godine sudjelovao u organizaciji ovog događaja omogućivši svima zainteresiranima da se upoznaju sa gađanjem lukom i strijelom. U nadi da ćemo Vam prenijeti tračak ambijenta na kojem još uvijek
možete popričati s brojnim ljudima koji su kao statisti sudjelovali u snimanju filma, te se svojeg iskustva rado prisjećaju i svoje su doživljaje spremni podieliti sa svima , i ponukati Vas da nam se slijedeće godine pridružite na „Tragovima Winnetoua“ donosimo Vam i nekoliko fotografija u galeriji.